THE BLACK DAHLIA MURDER

Země: United States
Styl: MELODIC DEATH METAL

Existuje snad fanoušek extrémní muziky, který by neznal melodické deathmetalisty pojmenované po jedné z nejznámějších nevyřešených vražd, kdy v r. 1947 rozpůlené tělo dvaadvacetileté číšnice Elizabeth Short dosud nenalezlo svou spravedlnost? Jedna z nejaktivnějších kapel na scéně, Američané THE BLACK DAHLIA MURDER, na kontě mají nové album “Verminous”, takže není lepšího důvodu, než je mít opět v pevnosti, kde tahle cháska bude opět jak utržená z řetězu a Trevorovi bude i naše podium malé.

I v undergroundu agilní zpěvák Trevor Strnad je jednou z názorově nejrespektovanějších a do hudby nejponořenějších person, jež je známá i svým sběratelstvím a oddaností muzice. K “Verminous”, která je od roku jejich vzniku 2001 již devátou deskou, dodává, že “je dosud nejdynamičtějším, nejpodmanivějším a nejemocionálnějším výlisem, aniž by tyto vlastnosti jakkoli ohrozily typický charakter kapely.” Po poslechu desky je s jeho názorem, že jde o největší evoluční skok Dahlie mezi dvěma alby, nutno souhlasit. Vskutku se jedná o velmi barevné a náladové album, které experimentuje s novými zvuky a nápady, ale neztrácí údernost, zachovává melodičnost (vycházející ze švédských kapel a “Heartwork” éry Carcass) i promyšlené skladatelství odkazující až někam k progresivnějším směrům.

“Verminous” je zkrátka živá, dýchající a divoká entita, která TBDM nejenže udrží zasloužený respekt, ale určitě je i jako muzikanty a těleso posunuje dál a otevírá jim nové obzory.