LEPROUS

Země: Norway
Styl: PROGRESSIVE ROCK / METAL

Průkopníky norského progu LEPROUS pro jejich neutuchající aktivitu za poslední dekádu není třeba představovat. Kapela libující si v koncertování už Brutal Assault navštívila a s jejich novou deskou „Aphelion“ si je nemůžeme nechat proklouznout, neb tihle Norové jsou svéráz a neochvějně patří mezi nejlepší živé a především s nikým zaměnitelné spolky.

LEPROUS při tvorbě vlastní hudby začínali jako živá kapela Ihsahna (Emperor), však hlavní autor, zpěvák a klávesista Einar Solberg je Ihsahnův švagr. Dnes už ale kapela sama stojí pevně na nohou a trvale brázdí nejen evropská podia. Jejich původně lehce avantgardně laděný prog metal dnes už nalezl své charakteristické postupy a výrazivo, jakožto svébytnou strukturu. O precizní instrumentaci nemluvě.
Pro dnešní skladby LEPROUS je typický vždy stěžejní riff postavený na hutném, podladěném soundu. Je pak už jedno, zda stojí na jemné melodii blízké post-rocku ovoněné jazzem, nebo neúprosném sekaném groovu. Následné melodie vždy kvetou, zapojují se stimulující synthy, to vše s sebou nese až opojnou hypnotičnost, jíž provází nadmíru charismatický zpěv Einara. Vždy kompaktní sound neuvěřitelně funguje, neb LEPROUS jsou schopni i přes krapet rádiového skandování znít silně intelektuálně.
Ještě dál jde nové „Aphelion“, které kvintet emočně představuje tajemné i děsivé a zároveň ještě intimnější a komornější než kdy jindy.