BELL WITCH & AERIAL RUIN

Země: United States
Styl: SLUDGE / FUNERAL DOOM METAL

Doomové kapely často mají členů, že by je člověk sotva spočítal. Jsou tu ale i soubory, kde si na všechen ten zmar vystačí ve dvou. To je příklad sludgeově funerálních BELL WITCH. O tom, že tihle Američané i jen s basou a bicími jsou pořádně tvrdý oříšek, svědčí i poslední, jednoskladbové a 83 minut dlouhé album „Mirror Reaper“, tak uvidíme, z čeho svůj set poskládají, neb ten bude kolaborací s akustickým projektem AERIAL RUIN.

Poslední deska BELL WITCH obsahuje skutečně pouze jednu 83 minut dlouhou skladbu. Monstrózní kila, pohřební zmar, neúprosná a skličující atmosféra s introvertními pasážemi, v nichž nechávají posluchače pohlcovat v nicotě a osobním bloumání, kterou podněcuje i nehudební stránka – zdařilá projekce. Skladba má své vrcholy i pády, graduje i medituje, ale když se do toho Bell Witch opřou, efektně úspornými bicími podpořený masivní zvuk zboosterované šestistrunné basy, která tu supluje kytaru, fascinujícím způsobem vytváří hlukovou stěnu, že nezasvěcený posluchač hledá minimálně další personu někde v pozadí. Minimalismus těchto dvou cápků je v tomto případě neskutečně drtící, takže na svých koncertech všechny posluchače strhávají i podmaněním si nečekaného hudebního elementu – ticha. Kontrasty mezi jeho deflorováním maximálně hrůzně podtrhují šílenou hudební podobu tohoto výjimečného dua.

AERIAL RUIN z Portlandu je víceméně akustický projekt Erika Moggridge. Ten se ve svých temných folk linkách vydává na minimalističtější, ale okouzlující cesty plné osamění. Moggridge je současně regulérní hostující vokalista/spolupracovník Bell Witch, který s nimi příležitostně vystupuje i živě.