ARCTURUS

Země: Norway
Styl: PROGRESSIVE BLACK METAL / AVANT-GARDE

Málokterá kapela - tak jako kultovní hvězdní plavci ARCTURUS - vytvořila svůj vlastní obskurní svět. Pro metalovou hudbu zcela zásadní avantgardisté z Norska se vrací na Brutal!
Kapela personálně svázaná s Mayhem, Ulver, Emperor, Ved Buens Ende, Borknagar a mnoha dalšími se svými pěti alby, z nichž musíme zmínit především dvojici „La Masquerade Infernale“ a „The Sham Mirrors“, vytvořila nový pohled na to, jak se dá o metalové hudbě přemýšlet, kam se dá zavést a především, že žánry jsou jen slova a ne bariéry. ARCTURUS na těchto dvou albech vytvořili svůj vlastní, dříve neslyšitelný svět s vlastními pravidly a povýšili metalovou hudbu až na artovou úroveň.
Koncertně i vydavatelsky ne příliš aktivní kapela vydala poslední album v roce 2015, což bylo 10 let od jeho předchůdce. I desetipísňový komplet „Arcturian“ nese nezaměnitelné atmosféry ARCTURUS, byť by se o něm dalo říci, že je jakýmsi univerzálním portálem do jejich nevšedního světa pro neznalé i ty pokročilé. Co však „Arcturian“ nelze upřít, výtečnou stavbu písní předem připravených pro koncertní podia.