AMENRA

Země: Belgium
Styl: SLUDGE / DOOM / POST-METAL

Schyluje se k temné, zvukově pohlcující mši, ale rovněž povznášejícímu zážitku. Legendární AMENRA promění pevnost ve svatostánek bolesti!

Skutečný řev by měl bolet. Jelikož jde už o krajní vyjádření rozsápaného nitra, nezdrásá jen hrdlo, měl by prostupovat celým tělem. A tím mu ulevit a léčit. Kde je bolest, je i úleva. A belgičtí AMENRA toto ve svém neúprosném a pohlcujícím zvuku, který doprovází jejich extatické koncerty, nalezli.
Jak padající lavina robustní zvuk, v jehož všeobjímající intenzitě se dá ztratit, totiž posluchače dokáže doslova oddělit od těla a napomoci mu dosáhnout spirituální očisty. I proto se každá deska/mše AMENRA doposud obohacená vždy jen římskou číslicí jmenovala „Mass“, i proto v roce 2005 založili Church of Ra, kolektiv několika spolupracujících umělců.
AMENRA se ale vyvíjí a započala novou etapu. Opustila komfortní zónu a tentokrát už neodslouží tradiční mši, ale na novém albu "De Doorn" buduje svět raněných duší chráněných trny způsobujících bolest. A v ní se nachází očištění a spása.

Přijít AMENRA na chuť však nemusí být vždy jednoduché i přesto, že legendy bahnité pomalé temnohudby (doom metal, post-metal/hardcore a sludge) vlastně opakovaně útočí osvědčenými zbraněmi, přičemž svůj recept efektivního hypno-minimalismu neustále vylepšují. Novinkově větší melodičností, recitativem, úbytkem éteričnosti a důrazem na naléhavost. A scream je snad ještě nepříčetnější než dříve.
U poslechu AMENRA není podstatné mít naposloucháno. Jejich masivní zvuk, v němž pracují s kontrasty klidných, tichých pasáží s čistým zpěvem a násilnými, burácejícími nástupy doplněných drásavým řevem, vás rozemele a na koncertech se sugestivní projekcí uhrane. V naléhavosti a přímém zásahu posluchače Belgičané nemíjí a furt jsou maximálně efektivní, neb když Belgičané hrábnou do strun, má to sílu. Důležité je však i vnitřní rozpoložení a samozřejmě síla zvuku - hlasitost. Když se potkáte ve správný okamžik, už není cesty zpět…