ABBATH

Země: Norway
Styl: BLACK METAL

ABBATH, jedna z největších ikon norského black metalu, se po rozkmotření s IMMORTAL do sólové dráhy opřel s vervou. Po ani ne třech letech se majitel jednoho z nejidentifikovatelnějších hlasů vrátil s novou deskou „Outstrider“.

Blashyyyrkh! Mighty Ravendark... ABBATH, vlastním jménem Olve Eikemo, je bez debat jedna z největších ikon norského black metalu. Abbatha k black metalu prý přivedl Euronymous (Mayhem), Varga Vikernese (Burzum) naopak zas Abbath. I on samozřejmě měl kapelu. Ta ale nikdy i přes uvedené konexe nebyla namočena do kontroverzí, které black metal v 90. letech provázely. Tou kapelou samozřejmě jsou ikoničtí IMMORTAL!
Když se Immortal v r. 2003 poprvé rozkmotřili, Abbath se připojil do Motörhead tribute-bandu nazvaného Bömbers a založil tradičnějším metalem řízlou kapelu I. Ale o tři roky se Immortal dali dohromady a natočili „All Shall Fall“ (2009). Ani tak rozepře mezi členy neustaly a Abbath se r. 2015 odporoučel natrvalo, což na metalové scéně spustilo masivní diskuze. Kultovní frontman se signifikantní „tváří“ se mezitím stal jakýmsi synonymem (norského) black metalu.
Obavy, co s ním i Immortal bude dál, však záhy rozehnal debut „Abbath“, který tentokrát nahrál již pod svým jménem ABBATH. Snad všichni trve fans byli dávkou ledové zuřivosti dostatečně nasyceni, ale Abbath se do sólové dráhy opřel se skutečnou vervou. Turné, festivaly, párty… a po ani ne třech letech se norský čaroděj vlastnící jeden z nejidentifikovatelnějších hlasů pod záštitou vlastní značky vrací podruhé.
„Outstrider“ tak s sebou logicky nesla opět velkou dávku očekávání. Abbath hudebně nestojící na místě na desce tak trochu přiznává, co je mu blízké a nechává podprahově vzpomenout na Bömbers a čerpá klidně z britského heavy a melodických směrů, ale vše zaobaluje do svého vlastního zvuku, ačkoli momenty ho charakterizující a připomínající i jeho „domovskou“ kapelu zajisté nechybí.
Opět následují turné a festivaly, mezi nimiž samozřejmě nemůže chybět ani ten v josefovské pevnosti. Vítejme v sestavě festivalu opět ABBATHa a jeho družinu!